Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Partie na Prima News řešila požár a drahotu.

1. 08. 2022 11:43:11
Obé si vyžaduje komentář. Normální, nezaujatý, logický pohled na věc. Pohled na naší přírodu, v druhém případě pak na absurdity, které mají za následek tak vysoké ceny všeho.

Takže požár lesa v oblasti chráněného krajinného území České Švýcarsko.

V CHKO přece logicky nemůže být vyhlášená bezzásahová oblast. CHKO jsou přece oblasti, které mají sloužit lidem k obdivování jejich krás, k procházkám, k prožívání životních zážitků. Proč má turista koukat na kůrovcem zničený stojící les, na rokle a propasti zavalené spadanými kmeny, plné suchých větví. Spadané kmeny, větve a metrové návěje jehličí jsou pak v suchém a horkém létě jako připravené na podpal. Bude se hledat příčina požáru? Ta je přece jasná. Jsou to klimatické změny. Jak jednoduché. Už nic nehledejte.

Tak tedy žádná klimatická změna v tom není. Horká a suchá léta tu byla vždycky. Léto jak má být, na to se přece všichni celou zimu těšíme. Za mých mladých let se hodně putovalo jen tak s teletem na zádech, vlakem (auto každej neměl), spávalo se v lese pod širákem, u ohně, který značnou část noci příjemně hřál. "Schouleni v stínu lesa, igelit, to kdyby přišel k ránu déšť" - Honza Nedvěd (trampská romantika už asi nebude nikdy). Nepamatuju si, že by někdy hořel les. Asi to bylo tím, že v lese bylo čisto. Lidi si z lesa nosili suché větve, šišky, na tom se uvařil oběd. Na venkově to takhle bylo vždycky. Dnes je v lese binec, že si člověk musí dát pozor, aby si nepolámal nohy.

Bezzásahové oblasti mohou být přece jenom tam, kde jsou přirozené mokřady, rašeliniště a podobně. Takových oblastí tu není mnoho. Snad některé obnovované mokřady na Šumavě. To jsou větší území, kde to nechme na přírodě. Jiná území u nás vhodná nejsou. České Švýcarsko už vůbec ne. To je oblast přirozeně suchá a tudíž k vytváření pralesa nevhodná. Vysázet nový les, smíšený, každý padlý strom odklidit, čistit les, nenechávat přerůst.

Kolik ten zásah musel stát? Snad to ani neříkejte.

Jak řešit drahotu? Snad není nic jednoduššího. Paní kolegyně blogerka Šichtařová, zpochybnila volání po zestátnění ČEZu, jako krok zpět k socialismu. To je statečné, pragmatické prohlášení. Ano, soukromí vlastníci budou vždycky vědět líp než stát. Jak sami vydělat, neboť nejsou zatíženi starostí o věci, které musí řešit stát. Ale tohle je něco jiného. Oni nejsou povinováni nabízet svůj produkt ve vlastní zemi, oni svůj produkt dodávají na burzu v Lipsku, odkud teprve obchodníci s elektřinou tento produkt nakupují vysoce předražený a ten pak nabízejí spotřebitelům u nás. Za cenu, která je nejvyšší v celé EU. Věc, která je tak absurdní, že si neumím představit, jak to bude tato vláda lidem vysvětlovat. Ropu a plyn pak nakupovat kde se dá. Jako to dělá Maďarsko (na ně napojené Rakousko), Polsko, Slovensko a mnoho dalších zemí EU. To jenom my jsme se zavázeli k 15-ti procentní úspoře, abychom pomohli Německu s dotováním své výroby elektřiny.

Napadá mě jeden příměr. Po rozpadu SSSR se těšil první prezident Ruska Boris Jelcin, velké přízni Ameriky.. Ruskou ropu kradli ve velkém obchodníci z Ameriky. Chodorkovského JUKOS byl z valné části připraven k fůzi z americkými ropnými společnostmi. Z nástupem Putina sympatie Západu zmrzly, ruská ropa se vrátila do vlastnictví státu. Od té doby žije náš severoatlantský demokratický svět ve znamení sankcí vůči Rusku, protože ruská ropa Americe nepatří.

My ropu nemáme, máme elektřinu. Byla zásadní chyba privatizovat tato strategická odvětví. Týká se to i vodního hospodářství, odpadového odvětví, letiště. Asi bychom nebyli na úplném chvostu, co se týče drahoty.

Nabízet nám zrušení příspěvku na OZE mi připadá úplně jako provokace. Zákon 180/2005, který garantoval přednostní výkup z OZE za 10x vyšší cenu a mnohamiliardovou podporu, byl zcela mimo regulérnost soutěže soukromého podnikání. Jako takový má být bezodkladně zrušen, výkupní cena má být sjednocena a miliardové dotace zrušeny. Tato vláda prý za nás ten příspěvek na OZE zaplatí. To je ale na nic, protože rozpočet se na nás zahojí jinak.

P.S. Připomínám, že jsem byl zbaven administrátorem možnosti diskutovat. Diskusi přesto otevírám, protože diskutovat se má, nemohu ale odpovídat ani na přímé výzvy.

Autor: Vladimír Zeman | pondělí 1.8.2022 11:43 | karma článku: 35.39 | přečteno: 1110x

Další články blogera

Vladimír Zeman

Paní Ursula zastropuje cenu ruského plynu.

Jak to chce udělat? Zastropuje stejnou cenu pro celou EU? Tedy my budeme platit stejnou cenu jako Němci? Hráblo jí, nebo nedohlédne dál, než z okna své kanceláře na okap vedlejšího bruselského paláce?

3.9.2022 v 10:33 | Karma článku: 38.59 | Přečteno: 1154 | Diskuse

Vladimír Zeman

Návštěva Nancy přinesla tolik potřebný klid do regionu?

Zahraniční politika Spojených států nemá chybu. Rusko za agresi proti Ukrajině se snaží potrestat absolutní izolací Ruska. Takže výlet šéfky Kongresu USA do Tchaj-wanu přinesl opak.

9.8.2022 v 9:21 | Karma článku: 35.11 | Přečteno: 982 | Diskuse

Vladimír Zeman

Hoří a u nás? - a tak hodně?

Tragédie, která postihla oblast Českosaského Švýcarska je zřejmě dosud největší. Strmé srázy, rokle, hala bala přes sebe poházené suché, kůrovcem zničené stromy. A všude spoustu suchých větví, vysoká podestýlka suchého jehličí.

27.7.2022 v 11:37 | Karma článku: 31.13 | Přečteno: 767 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Bulava

Máte raka......

Černočerná tma se začíná rozjasňovat, jakoby z dálky slyším: ,, Pane Bulava, probuďte se, už to máte za sebou!" Trvá mi pár vteřin, než si uvědomím, kde jsem a co se děje. Jsem v nemocnici a byl mi vyoperován zhoubný nádor.

29.11.2023 v 16:29 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 214 | Diskuse

Lukáš Burget

Ztratila se a pak našla, jak řekl irský premiér Varadkar

Jedinci a jejich příběhy se počítají, to politici vědí a využívají ke své propagandě a manipulacím. Třeba jako cynické vyjádření premiéra Irska, země, která se tragicky hloupě zhlédla v "boji Palestinců za svobodu"

29.11.2023 v 15:45 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 232 | Diskuse

Jan Ziegler

Státní zaměstnanci, práce mizerná, ale první na barikádách

Mnozí lidé se ohánějí svými údajnými právy, ale zapomínají na své povinnosti. Kvůli šlendriánu pracovníků ve veřejném sektoru vznikají miliardové škody a někdy jsou ohroženy i lidské životy.

29.11.2023 v 12:06 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 699 | Diskuse

Oto Kaděrka

Černá díra , kde je míra

Černá díra má tak silnou gravitaci, že jí nemůže nic opustit ani světlo. Tak nějak laicky řečeno se ztrácí sama v sobě. Za mne je to předobraz toho jak jsou pojaty v dnešní ekonomice dotace.

29.11.2023 v 9:52 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 216 | Diskuse

Jiří Turner

Ukradená stávka?

Stávkovali učitelé kvůli problémům ve školství, nebo vstoupili do ulic a na tribuny aktivisté, kteří tak činí kdykoli, když se k tomu naskytne příležitost? Opravdu bolševiky, dezoláty a proruské trolly trápí platy kuchařek?

29.11.2023 v 7:30 | Karma článku: 32.30 | Přečteno: 1813 | Diskuse
Počet článků 757 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1346
Snílek, který si myslí, že by všechno mělo mít hlavu a patu.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...