Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opět o fake news, aneb proč jsou některé zprávy falešné.

14. 06. 2018 10:40:16
Za komunistů bylo vše jasné. Existovala jedna pravda, tu vygenerovala ČTK a převzaly ji veškerá tehdejší média. V podstatě zhruba vše na východ správně, vše na západ špatně. Teď je to naopak, vše na západ správně, vše na východ

špatně. Že to je ovšem v zásadě špatně, je víceméně jasné. Dnes to člověk jenom pociťuje s větší hořkostí, protože si myslel, že po sametu, už vzhledem k proklamované svobodě slova, nebude muset čelit jenom a pouze opět té jediné správné, k západnímu názoru korektní, pravdě.

Nedávno v pořadu sama doma mě zaujala svým posteskem jedna s těch komentátorek. Proč prý jsou lidé tak zlí, že šíří zprávy nekorektní, zavádějící, nepravdivé, prostě fake news. Trefnou odpověď jsem si přečetl v deníku Právo v článku exprezidenta Klause. On fake news nevnímá, protože to na první pohled pozná. Taková zpráva totiž zcela postrádá logiku. A uvedl příklad Skripalových. Té zprávě o útoku, jak ji uvedla britská média, ze začátku asi věřila jenom britská premiérka Mayová a její ministr Johnson. Bylo to tak absurdní, že teď už tomu zřejmě nevěří ani oni. Přesto to mělo velké následky, velké stěhování diplomatů v celé Evropské unii, jako výraz solidarity s britským nelogickým názorem. Evidentně šlo o to poškodit Rusko. Když aféra utichla, přišla akce Babčenko v Kyjevě. Vražda v přímém přenosu a následné zázračné zmrtvýchvstání. To už bylo moc i na bruselské politiky a tak kauza rychle vyšuměla.

Už několik let starý případ tragédie letu MH 17. A konečný závěr vyšetřování. Raketu vystřelil raketový systém Bug, ještě sovětské výroby. Provedeno to bylo tak, že systém byl naložen na plošinu, tahačem převezen na místo cca 130 km z vojenské základny v ruském Kursku, tam proveden osudný výstřel a tahač i s nákladem rychle prchal zpět. Tak uvedeno v našich veřejnoprávních médiích. Chybí odpověď na několik otázek. Jak ta posádka věděla, kam má přesně jet a že se tam to letadlo na obloze objeví. Neletělo ani v běžné letové trase, ani v běžné letové výšce. Běžná letová výška dopravních letadel 11500 m, by ho ochránila, neboť raketa Bug není schopna dosáhnout větší výšky, než cca 9000 m. Bylo uvedeno ve veřejnoprávních médiích v té době. Takže opět chybí logika, tedy tak to asi nebylo. Kdyby se komise zajímala o to, kdo a proč to letadlo odklonil, asi by přišla i na to, kdo dal povel k tak zbabělému útoku.

Logiku postrádá i obvinění Asada, z útoku plynem na povstalecké pozice. Zvláště ten druhý se měl odehrát v době, kdy vládní vojska už měla situaci pod kontrolou a takový útok by byl zcela zbytečný. Logiku by měl naopak takový útok z druhé strany, neboť se dal očekáván velký mezinárodní odpor, který se také spolehlivě dostavil.

Anexi Krymu potvrdily už tři různé volby. Napřed referendum, pak regulérní parlamentní volby na Krymu a následně prezidentské volby, kde na Krymu se pro Putina vyslovilo k 90-ti % voličů při vysoké volební účasti. Krym byl a stále je autonomní republikou s vlastní vládou a parlamentem. Stejně jako Katalánsko, kde výsledky referenda byly utopeny v dešti gumových projektilů. Proč nelze takový fakt jednoduše přijmout?

Jakou logiku má asi posilování pobaltských republik jednotkami NATO? Od Putina jsem neslyšen ani náznakem, že by snad chtěl tyto republiky vojensky obsadit. A že akce vyvolává reakci? To je přirozený fyzikální zákon. Budou-li rakety NATO v pobaltí, budou ruské rakety v oblasti Kaliningradu. Nebudou rakety NATO v pobaltí, nebudou ruské rakety v Kaliningradu. V tom jistou logiku vidím.

A tak vlastně nevím, co to je fake news. Jak správně naznačil pan exprezident Klaus je to o schopnosti každou zprávu zkonzultovat s vlastní hlavou, která by měla umět rozlišovat zprávy logicky vysvětlitelné, od těch logicky nepřirozených až za uši tahajících.

Autor: Vladimír Zeman | čtvrtek 14.6.2018 10:40 | karma článku: 33.05 | přečteno: 746x


Další články blogera

Vladimír Zeman

Evropská komise bude bojovat s plasty.

Tento bohumilý záměr je podpořen snímky zanešeného moře petlahvemi, různými sáčky ze supermarketů, špínou plnou kelímků, tašek s umělé hmoty, kusů polystyrénových desek. Prostě, jedna hrůza.

29.5.2018 v 7:16 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 626 | Diskuse

Vladimír Zeman

Kauza tuplovaného agenta stále trápí naše politiky.

Tedy spíš slova našeho pana prezidenta o novičoku, což měl být definitivní závěr kauzy. Nebyl, naopak přinesl šanci některým politikům zviditelnit se a zasypat svého prezidenta slušným kalibrem svých nenaplněných ambicí.

22.5.2018 v 7:41 | Karma článku: 30.31 | Přečteno: 536 | Diskuse

Vladimír Zeman

Tak jak se rozhodnete socani?

Socdem je pod tlakem klesajících preferencí. Na ty hodně dal Jiří Paroubek. Nic platné to nakonec nebylo. Tak jít do vlády s Babišem, nebo ne? Bude to totální prohra, nebo naopak výhra? ODS kritika Babiše naopak pomáhá. Co s tím?

10.5.2018 v 11:07 | Karma článku: 21.36 | Přečteno: 481 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

O padesát miliónů čerpaných na hnízdo Unie nepřijde

Mateřská firma Čapího hnízda IMOBA(biš) podlehla vypjaté hysterické atmosféře provázející její údajně podvodné čerpání evropské dotace, a rozhodla se oněch směšných padesát miliónů vrátit.

21.6.2018 v 19:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Karel Trčálek

Češi, mějme se dobře na pozoru! Dr. Edvard Beneš dávno varoval!

Jde do tuhého! Ta drzá babizna od vedle mluví o odsunu sudetských Němců. Proto nechávám pod článkem diskuzi, abyste mohli svobodně projevit svůj názor

21.6.2018 v 17:16 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 499 | Diskuse

Pavel Kamas

Pane Paroubku, omlouvám se

Expremiér Paroubek se rád a často prezentuje v médiích. Poté, co odešel z ČSSD a zprivatizoval si jinou pidistranu se sebevědomím jemu vlastním, možná pár voličů věřilo tomu, že úspěch je zaručen a strčí do kapsy ČSSD.

21.6.2018 v 14:46 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 842 | Diskuse

Petr Gabriel

Prezident USA Donald Tramp je sice chaota, ale směřování jeho aktivit napraví pověst USA.

Všechny jeho aktivity v úřadě prezidenta jsou obdivuhodné, i když se potýká s překážkama, které nemohl předpokládat ve své cestě za pravdivém řešení mnoha úkolů, které tam vytvořili jeho předchůdci. On však vyhledává nové cesty, i

21.6.2018 v 13:11 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 146 | Diskuse

Jiří Paroubek

Hamáček se Zimolou v obklíčení?

V obklíčení kým? Sobotkovci v předsednictvu z pozadí řízenými kmotry. Kterými kmotry? Radek Pokorný, Růžička (dříve z Bison & Rose) anebo Havelka v Ústeckém kraji.

21.6.2018 v 11:54 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 709 | Diskuse
Počet článků 484 Celková karma 31.52 Průměrná čtenost 1467
Snílek, který si myslí, že by všechno mělo mít hlavu a patu.
Najdete na iDNES.cz