Absence demokracie v demokratické Evropě.

Otevřené výhrůžky Britům pro období vyjednávání o brexitu opravdu nemá s demokracií nic společného. To paní Merkel, stejně jako předseda Juncker opravdu přehnali. Rozchod musí být kultivovaný, jak se sluší pro přátele.

Neboť přátelé budeme i potom, nebo snad ne? Postavení Británie po dokončení procesu brexitu bude stejné jako např. Švýcarska, nebo Norska. Tyto státy taky v Evropské unii nejsou a přátelské vztahy, včetně rovného obchodu, tu samozřejmě existují. A volný přechod hranic a možnost vycestovat za prací. O čem to vlastně mluví předseda Juncker, že státy Evropské unie nebudou moci sjednávat s Británií bilaterární vztahy? V jakém klamu to žije ten člověk? Ani to množství Čechů, ještě více Poláků, žijících a pracujících v Británii, není přece nijak ohroženo. Nemohou tam být načerno, nelegálně, ale to se do teď snad nemohlo taky. Takže se bude asi přeregistrovávat. Nakonec Trump v Americe asi neusiluje o nic jiného. Zamezit nelegálnímu přistěhovalectví, registrovat "gastarbeitery" a vyžadovat po nich placení daní, je přece pro vyspělou společnost tak normální, logické, že se divím, co na tom panu Junckerovi, nebo mamá Merkel není jasné.

Zasahování do francouzských prezidentských voleb. Při nedávných amerických prezidentských volbách EU odsoudila údajné ovlivnění voleb hackery, placenými a řízenými z Ruska. Pominu účinnost šíření jejich názorů po sociálních sítích, proti masivní kampani veřejnoprávních médií ve prospěch protistrany. To jak EU masivně podporuje "svého" kandidáta Macrona, taky nemá obdoby. Přesto se dovíme, že nějací hackeři (zřejmě opět placení a organizovaní z Ruska) se nabourali do volebního štábu Macrona.

Ať už francouzské volby dopadnou tak, nebo tak, jasný trend v Evropě už tu je. Brexit, volby v Nizozemsku, teď ve Francii vykazují jasnou snahu Evropskou unii změnit. Udělat Evropu opět přátelskou, demokratickou, založenou na principech rovných vztahů. I volby v Americe byly o změně.

Změnu požadují i voliči u nás. Proto Babiš válcuje politickou scénu u nás, protože přinesl změnu. Najednou to jde. Výběr daní je efektivnější, řešení problémů logičtější, řízení státu má novou logiku. A reakce našich veřejnoprávních médií poplatná EU. To jest za každou cenu zabránit změně. Ale stejně jako v Americe, Británii, v Nizozemsku a Francii, tak i u nás jsou voliči naladěni na změnu. A masáž sdělovacích prostředků může mít jenom kontraproduktivní efekt. Lid v Evropské unii bude požadovat změnu čím dál hlasitěji. Změnu tam, v té bruselské byrokratické společnosti.

Autor: Vladimír Zeman | úterý 2.5.2017 7:19 | karma článku: 28,06 | přečteno: 600x