Vladimír Zeman

Otázky pana Petra Pitharta.

29. 03. 2017 7:22:50
V pondělním interview byl k vidění Petr Pithart někdejší předseda české vlády, ještě za časů České a Slovenské federace. Neví proč patří Česko k největším euroskeptikům v Evropské unii. Jen jedna třetina Čechů fandí Evropské unii.

Ta odpověď není vůbec složitá. Částečně si pan Pithart odpověděl sám. Někteří členové bruselského nejvyššího vedení. Jean Claude Juncker, eurokomisařka Mohegrini, a několik dalších, kteří tam opravdu nepatří. Neschopnost evropské komise přijímat rozhodnutí, která mají aspoň nějaký smysl. My tam máme taky jednu eurokomisařku a že by to byl nějaký přínos? Za to ta 27 šéfů vlád to je něco. To je síla, která na světě není k vidění. Tak to je první část odpovědí, proč jsou Češi euroskeptičtí.

Pavel Telička nedávno v televizi připomněl, proč je EU ve slepé uličce. Vyrovnat v unijních zemích životní úroveň - to přece nelze. Federativní uspořádání evropských států - chiméra. Vícerychlostní Evropa - nesmysl už ze samé podstaty toho výrazu. Další část odpovědi pane Pitharte, další snažení nikam nevede.

Ale to nejdůležitější zřejmě tkví ve zklamání. Zřejmě naivně jsme si mysleli, že po tom sametu už nám nikdy nikdo lhát nebude. Že nám nikdo nebude diktovat nic, co si sami nepřejeme. A kdyby zůstalo jen u těch banánů, které musejí být správně zakřivené, tak se tomu budeme jen smát. Budeme samý fórek na podobné nesmysly, a my ty fórky umíme. Ale jde o vážné věci. Západní mocnosti nás podváděly už hodně hluboko do historie. Prakticky od Bílé hory jsme pod něčí nadvládou. A co s námi západní mocnosti provedly na samém začátku druhé světové války, všichni víme. Mnichov, hlavně vyhovět Hitlerovi, aby neuhnul od směru zlikvidovat komunismus v Rusku. Teprve, když v březnu 1940 sepsali dr. Otto Hahn a profesor Rudolf Peierls teoretickou studii, ve které vyložili své představy o vytvoření superbomby s využitím izotopu uranu 235. Na jednu takovou bombu by stačil pouhý kilogram. Teprve tato zpráva způsobila v myšlení britských vědců a politiků zlom. Už bylo pozdě, dlouho na to, aby s tím někdo něco udělal. Co následovalo víme - válka. Po skončení války Churchillův projev k obyvatelům Ameriky ve Fulhamu ve státě Missouri o "vzrůstajícímu ohrožení a zkáze křesťanské civilizace" ruským komunismem. To v podstatě odstartovalo studenou válku.

A tak jsme se ocitli v pozici dalšího poddaného, tentokrát sovětského komunismu. Srpen 1968 nikdy Rusům neodpustíme, i když už nejméně 25 let v Rusku komunisti nevládnou. Němcům jsme odpustili už dávno. Jsme přece Evropa. Ale především Češi. Ani ten Tusk není Evropan, ale Polák a tak bez souhlasu své země neměl být dosazen na post předsedy Evropské rady.

Ohrožení obyvatel Evropy přílivem migrantů a konfliktem s Islámem je něco, co tento český euroskepticismus jenom podtrhuje. Naprostá neschopnost EU i těch 27 šéfů vlád tento problém aspoň pojmenovat. A že my tady ohroženi nejsme? Ty tisíce migrantů, kteří odmítnuti se potulují po Evropě, mohou kdykoliv, kdekoliv ukrást kamion. Řekl bych pánové šéfové vlád sedmadvacítky dělejte něco.

A pan Pithart má starost o český euroskepticismus.

Autor: Vladimír Zeman | karma: 37.06 | přečteno: 1251 ×
Poslední články autora