Zdraží elektřina v r. 2012 až o 30%?

11. 10. 2011 15:44:02
Na pozadí událostí, které válcují mediální scénu - schvalování eurovalu Slovenskem, záchrana banky Nexia zatížené bezcenými řeckými dluhopisy, řešení krize eurozóny, které má v rukou osvědčený tandem Sarkozi - Merkelová, nám uniká, mediálně zcela nepovšimnutá, událost, která nepochybně provětrá naše peněženky.

Už koncem května hovořil Petr Nečas, při návštěvě Německa, o možnosti 30% nárůstu ceny elektřiny. Připomenu, že cena elektřiny pro domácnosti stoupla počátkem letošního roku o přibližně 5%. Podstatně vyššímu nárustu zabránilo zavedení "solární daně". Zdražení pro příští rok bude mít na svědomí nejistota v oblasti jaderné energetiky, která už dnes způsobila nárůst cen o 10% na energetických burzách. Po odpojení sedmi jaderných bloků v Německu došlo ke skokovému nárůstu cen elektřiny. Ceny na burzách poté mírně klesly, ale ke starým číslům už se ani náhodou nevrátily. Petr Nečas později připustil, že nárůst 30% odpovídá spíše katastrofickému scénáři, přesto Tomáš Huner, náměstek ministra průmyslu a obchodu, vystoupil na konferenci Jaderný summit s odhadem nárůstu ceny o 20-30% v následujících 5-6 letech. Energetické společnosti to vidí poněkud optimističtěji, ale např. Pražská energetika počítá se zdražením o 10%. Energetický regulační úřad - ERÚ očekává zdražení pro domácnosti o 3-6%, pro podniky o 6-9%. Cena elektřiny je z poloviny tvořena cenou silové elektřiny na burze, zbytek tvoří distribuce a příplatky na OZE, OTE a systémové služby.

Proč vlastně má elektrická energie v r. 2012 zdražit? Může za to už zmíněné skokové zdražení po odstavení sedmi jaderných bloků v Německu, dále pak pomalé, ale trvalé zdražování hlavních energetických surovin - uhlí a plynu. Jan Hlaváč z České fotovoltaické společnosti argumentuje, že fotovoltaika tentokrát na vině není. Jak není se dá lehce posoudit. Podle odhadů ERÚ by bez zavedení daně činil příspěvek státu na zelenou elektřinu 500 Kč/MWh. Po zavedení daně tento příspěvek klesl na 370 Kč/MWh. Ušetřil-li stát takto 12 miliard Kč (zdroj ERÚ), doplácí přesto na příspěvcích cca 20 miliard Kč. Tato suma je následně zúčtována na položce "příspěvek OZE" na faktuře každého z nás. Další položka na faktuře "systémové služby", podchycuje problémy přenosové soustavy se zachycením a zpracováním nevyžádané a v dodávkách nespolehlivé elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Ve vlnách se přelévající elektrická energie vyrobená ve větrných parcích na severu Německa, do naší přenosové soustavy si vyžádá do budoucna technické zabezpečení energetické sítě ČEPSu za cca 50 miliard Kč. Podpora elektráren na biomasu. Podle odhadu ministra Kocourka může biomasa už v letošním roce zvýšit ceny o 2-3%. V následujících letech to může být podstatně více.

Jak elektřinu zlevnit? Podle Zelených přejít zcela na obnovitelné zdroje. Nesmysl, který netřeba komentovat. Podle ČEZu budeme potřebovat plnou kapacitu energetického mixu - vodních, uhelných a jaderných elektráren s rozvojem plynových elektráren a nových bloků v Temelíně. Zásadní roli v dalším vývoji cen elektřiny v ČR ovšem sehraje Německo. Jestli-že uskuteční svůj plán likvidace jaderných elektráren, bude muset přijít s návrhem, jak výpadek nahradit. Uvažuje o mixu slunce + vítr + plyn s hlavním důrazem na plyn. Německo je ovšem odkázáno na dovoz plynu z Ruska a to si nenechá ujít příležitost pro prosazování své politiky (jenom cenové?). Zlevnit elektřinu může samozřejmě i nová ekonomická recese. Propad průmyslové výroby by znamenal sníženou poptávku po elektřině a tím by došlo k jejímu zlevnění. To si snad ale přát nebudeme.

Co tedy zbývá nám, domácnostem nevěřícně zírajícím na stále se zvyšující čísla na fakturách za elektřinu? Zřejmě dál jenom zírat. Odtrhnout se od energeticky propojené Evropy nelze, pravidla EU to zakazují, toto ale opravdu není cesta. Cestou pro nás je dostat pod kontrolu výrobu elektřiny z OZE a plně se soustředit na energetickou soběstačnost výrobou elektřiny z jádra. V rámci EU je složení energetického mixu v plné pravomoci každého členského státu Unie.

A média, hlavně ta veřejnoprávní, by měla kauze s názvem "Zvyšování cen elektřiny" věnovat mimořádně velkou pozornost. Tím by totiž plnila své veřejnoprávní poslání - totiž vykonávat službu svým koncesionářům.

Autor: Vladimír Zeman | úterý 11.10.2011 15:44 | karma článku: 24.97 | přečteno: 1562x

Další články blogera

Vladimír Zeman

Paní Ursula zastropuje cenu ruského plynu.

Jak to chce udělat? Zastropuje stejnou cenu pro celou EU? Tedy my budeme platit stejnou cenu jako Němci? Hráblo jí, nebo nedohlédne dál, než z okna své kanceláře na okap vedlejšího bruselského paláce?

3.9.2022 v 10:33 | Karma článku: 38.63 | Přečteno: 1167 | Diskuse

Vladimír Zeman

Návštěva Nancy přinesla tolik potřebný klid do regionu?

Zahraniční politika Spojených států nemá chybu. Rusko za agresi proti Ukrajině se snaží potrestat absolutní izolací Ruska. Takže výlet šéfky Kongresu USA do Tchaj-wanu přinesl opak.

9.8.2022 v 9:21 | Karma článku: 35.11 | Přečteno: 995 | Diskuse

Vladimír Zeman

Partie na Prima News řešila požár a drahotu.

Obé si vyžaduje komentář. Normální, nezaujatý, logický pohled na věc. Pohled na naší přírodu, v druhém případě pak na absurdity, které mají za následek tak vysoké ceny všeho.

1.8.2022 v 11:43 | Karma článku: 35.39 | Přečteno: 1123 | Diskuse

Vladimír Zeman

Hoří a u nás? - a tak hodně?

Tragédie, která postihla oblast Českosaského Švýcarska je zřejmě dosud největší. Strmé srázy, rokle, hala bala přes sebe poházené suché, kůrovcem zničené stromy. A všude spoustu suchých větví, vysoká podestýlka suchého jehličí.

27.7.2022 v 11:37 | Karma článku: 31.13 | Přečteno: 767 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Hop sem, hop tam: Zkamenělý les

Oblast, kde leží arizonský Petrified Forest, vznikla před více než 200 miliony let. Dovede si takhle dlouhou dobu vůbec někdo představit, když dnešní mladí si myslí, že bezmobiloví babyboomeři žili v hlubokém pravěku?

4.3.2024 v 14:00 | Karma článku: 8.15 | Přečteno: 85 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Do tepláků!

Jsem divná já, nebo jsou divní ti, co chodí po ulici v teplákách? Když jsem byla malá, patřily tepláky do výbavy prakticky každého dítka;

4.3.2024 v 12:42 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 752 | Diskuse

Jiří Herblich

Slova jako moudrost a láska znamenají pokrok, kdo je však takto i chápe?

Slova, nejsou slovy Boha, ale člověka, který poznal Boha. Tímto pochopte tento text a tímto pochopte i své rozhodnutí života.

4.3.2024 v 11:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Yngvar Brenna

Lišky ve výběhu slepic

Hospodáři pěstují, chovají a vyrábějí, zatímco politici a byrokraté pěstují udržitelnost. 7. března traktory vyrazí i do norského hlavního města Osla. Rýsuje se konec dnešní zemědělské politiky?

4.3.2024 v 6:34 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 198 |

Jan Lněnička

Bezemisní krávy

Nejedná se zde o militantní klimatické aktivistky, ale o skutečné krávy. Jejich emise jsou podle skupiny globálních investorů horší problém pro klima, než auta a uhlí. Krávy je nutné modifikovat tak, aby vyhovovaly parametrům EU!

3.3.2024 v 20:36 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 500 | Diskuse
Počet článků 757 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1346
Snílek, který si myslí, že by všechno mělo mít hlavu a patu.

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Brzobohatý řádil v šatech a paruce. Poprvé veřejně jako Tiffany Richbitch

Ondřej Gregor Brzobohatý (41) vystoupil poprvé veřejně v šatech jako drag queen Tiffany Richbitch. Byl hostem druhého...